MENÜ

VARÁZSKERT BÖLCSŐDE

Épület körüli környezet:
Épület körüli járdák:
Az épület környezete sík terep. Az úton gyalogos és gépkocsi forgalom is van, mely nem különül el, ezért a közlekedés biztonsága érdekében látássérült személyek részére szükséges az úton vezetősáv készítése az út épület felőli oldalán, valamint a gyalogos közlekedő zóna elkülönítése fehér vagy sárga színű felfestése.
A tervezett épület körüli utak térkő burkolatúak, egyenletes, szilárd, folytonos és csúszásmentes felülettel. A járdaszegélyek jól észlelhetően vannak jelezve, egyrészt tapinthatóan jól érzékelhetően 7,5 cm magassággal vagy eltérő burkolathasználatával, másrészt jól láthatóan, kontrasztos színnel, mely lehet vörös színű térkő záró sor vagy felfestés fehér vagy sárga színben. A járdák keresztirányú lejtése max. 1,5%-os, hosszirányú lejtése max. 5%-os lehet. Vízelvezető csatornák fedőlapjainak rácsozata max. 2x2 cm. A gyalogosforgalom útvonalán akadályok nincsenek.
A járdák tisztán tartásáról rendszeresen gondoskodni kell!
Parkolók:
Az épület előtt, telken belül biztosított a parkolás. 1 db párhuzamos állású akadálymentesen kialakított parkoló készül 6,50x2,50 m méretben - beleértve az 1,50x2,50 m területű kiszálló-közlekedő sávot is - az épület bejáratához legközelebbi. A parkoló is térkő burkolatú. A parkolón jelölve lesz a kiszállósáv és az akadálymentesítés egyezményes szimbóluma. A parkoló szabványos felfestése
sárga vagy fehér színnel történik. A kiszállósáv 45°-os, 10 cm széles csíkozású. A gépkocsi helyére az akadálymentesítés egyezményes szimbóluma kerül. A parkoló mellett szabvány közlekedési tábla jelzi az akadálymentes parkoló helyét. A parkoló és a járdaszint között szintkülönbség nincs.
Játszóudvar:
A bölcsőde játszóudvarához külön terv készül. A tervezésnél figyelembe kell venni, hogy integrált játszóteret kell kialakítani, hogy azt fogyatékkal élő gyermekek is tudják használni és ez által együtt tudjanak játszani az egészséges, ép gyermekekkel. A játszótér és berendezése alkalmas a világ megismerésére, a természet és a társadalom modellezése. A játékok akadálymentesen megközelíthetőek, mellettük legyen 1,50x1,50 m szabad hely. Minden játéktípusból van egy, mely akadálymentesen használható. Az udvar átlátható a felügyelő óvónők számára. A berendezések biztonságosak, balesetmentes kialakításúak. A játszóeszközök környezetét ütéscsillapító felülettel kell körülvenni. Az udvar gyepfelülete egyenletes és rendszeresen gondozott legyen.
Épület megközelítése:
A bejárat és a járda között szintkülönbség nincs, ezért előlépcső és rámpa építése nem szükséges. A bejárati ajtó előtt a járdaburkolatba burkolati figyelmeztető sáv készül, mely felületi és színbeli eltérést mutat környezetével. Ez lehet az általánostól eltérő felületű és színű greslap vagy lábtörlő is. A lábtörlő rácsosztása max. 2x2 cm lehet.
A bejárat előtetővel fedett, az időjárási hatásoktól védett. Állandó tisztításukról rendszeresen gondoskodni kell! A tervezett akadálymentes bejárati ajtó és szélfogó ajtó egyszárnyú nyíló, fix oldalvilágítóval. A nyíló szárny 90/195 cm-es szabad belméretűlesz. A bejárati ajtó 2cm magas küszöbbel készül, a szélfogó ajtó küszöb nélküli lesz. Az átlátás biztosítása érdekében mélyen üvegezettek, betörésgátló üveggel vagy fóliázással, 30cm-es tömör lábazattal. Az üvegfelületeken, a nyitás jelzésére információs jelzés lesz feltüntetve, szemmagasságban (1,50 m) elhelyezve. Az ajtók könnyen észrevehetőek, színük a környezetétől kontrasztosan elütő lesz. Az ajtók mindkét oldalán egyszerű, könnyen fogható fogantyúval felszereltek lesznek, nyitásához nagy erőkifejtés nem szükséges.
Belső terek:
Szélfogó:
A bejárat tágas szélfogóba vezet. A szélfogóban a nyíló ajtószárnyak szélességén felül biztosított az előírt 1,50 m, mely a fennakadás nélküli átjáráshoz szükséges. Az ajtók nyitásához biztosítva van az 1,50x1,50 m szabad helyszükséglet.
Közlekedők:
A szülők és gyerekek, valamint a vendégek által bejárható területek tömegközlekedésre alkalmasak. Szűk közlekedők nincsenek. A széles közlekedők úgy lettek kialakítva, hogy át- és beláthatóak legyenek, a könnyebb és biztosabb tájékozódás céljából.
 Bútorok, berendezések a közlekedő sávokban nem lesznek elhelyezve. A közlekedő sávokban a belógó akadályok (pl. radiátor, tűzcsap) falfülkében lesznek elhelyezve, vagy jól érzékelhető védelemmel ellátva. A pozitív sarkok élvédelme megoldott élvédő profilok alkalmazásával.
 Lépcső:
A lépcsőház akadálymentes használatra alkalmas lesz, egyben menekülő lépcső is. A lépcsőház egykarú, pihenővel, 1,20 m szabad szélességgel. A lépcsőfokok orrnélküli kialakításúak, fellépő magasságuk 15 cm, belépő szélességük 30 cm. Burkolata csúszásmentes matt kőporcelán lap. A lépcsőfokok éle csúszásmentes érdesítéssel készül. A szintkülönbségekre az első és utolsó lépcsőfokra ragasztott sárga színű szalag hívja fel a figyelmet. Látássérültek számára az induló és érkező szakasz előtt felületében és színében az általános burkolattól eltérő figyelmeztető sáv készül speciális gömbös felületű greslapból, kontrasztos színben. A lépcső mindkét oldalán folytonosan vezetett kétsoros cső kapaszkodó készül, 70 és 95 cm magasságban vezetve, 5 cm-es átmérővel, környezetével kontrasztos színben. A lépcsőházban a kontraszthatás érvényesül. A lépcsőfokok és a lépcsőpihenő burkolatának alapszíne és a lábazat valamint a szélső greslapsor kontrasztos színű. A lépcsőfokok jól megvilágítottak legyenek, egyenletes és káprázatmentes lámpatestekkel.
 Lift:
Az intézményben a szintek közötti közlekedésre személylift lesz telepítve, mely akadálymentes használatra alkalmas. A liftkabin mérete min. 1,10x1,40 m. A felvonó ajtók szabad szélessége 90 cm. Az ajtók előtt a megforduláshoz szükséges 1,50 m átmérőjű szabad terület biztosítva lesz. A liftajtó előtt burkolati figyelmeztető jelzés készül. A liftkabin belső falán kapaszkodó korlát lesz felszerelve. A lift hívó és vezérlőgombjai 1,10 m magasságban lesznek felszerelve, vakok számára tapintható információval ellátva, gyengén-látók számára kontrasztos, nem vakító fénnyel kontúrozva. A hívógombok számozása nagyméretű, domború és Braille számokkal ellátott. A folyosón minden liftajtónál és a lift belsejében látható és hallható jelzésekkel kell tájékoztatni az utasokat a lift pillanatnyi tartózkodási helyéről és menetirányáról. A kabin belsejében fénnyel és hanggal is jelző vészjelzőt kell felszerelni. A bejárati szint nyomógombja és a segélyhívó gomb a kezelőszerven jól megkülönböztethetően helyezkedjen el. A liftajtó színe elüt a környezetétől, jól megvilágított.
Belső ajtók:
Ahhoz, hogy az ajtó akadálymentesen megközelíthető legyen, az ajtó azon oldalán, ahova nyílik, a zárszerkezet felőli részen legalább 55 cm széles szabad sáv szükséges a nyílás szélességi méretén túl. Az ajtó másik oldalán a zár megközelítéséhez a nyílásméreten felül 30 cm széles sáv szükséges. Ezen előírásoknak a szülők és vendégek által használható helyiségek ajtaja megfelel. A csoportszobák, foglalkozó, az irodák, az akadálymentes WC és elkülönítő bejárati ajtóinál az előírt 90 cm széles szabad belméret biztosított. Az ajtók küszöb nélküliek lesznek. Burkolatváltásnál burkolatváltó profilok készülnek, melyek a burkolat síkjából nem állnak ki, lekerekítettek. A zárszerkezetek, kilincsek egy kézzel is könnyen működtethetőek lesznek, erős szorítást, forgatást, tekerést, erőkifejtést használatuk során nem igényelnek. Az ajtó jól használható a látássérültek számára, ha színében eltérő a faltól, a járófelülettől és az ajtólap az ajtókerettől illetve a kilincsek az ajtólaptól. Az ajtók tokja és a kilincsek sötét színűek lesznek, az ajtólap fehér, így a kontraszthatás biztosítható. (Alkalmazott színek helyszíni művezetés során pontosítandók!)
 Padlóburkolat, falfelület:
A közlekedők padlóburkolata egyszínű, minta nélküli, csúszásmentes, matt felületű kőporcelán. A padlóburkolat színe világos, lábazata és fal melletti szélső eleme annak sötét árnyalata. Látássérült személyek részére a közlekedő területeken vezetősáv készül, az alkalmazott padlóburkolat hosszanti bordázatú vagy érdes felületű és sötét árnyalatú típusának alkalmazásával. A vezetősávot lehetőleg a közlekedő sáv közepén kell vezetni, ahol bútorok, berendezések ne legyenek elhelyezve. A közlekedő terekben mosható és fertőtleníthető falfelületek lesznek, matt felülettel. A falfelület színét úgy kell megválasztani, hogy a padlóburkolattal és az ajtókkal kontrasztot képezzen. A kontrasztos felületképzés biztosítása érdekében a falfelületen kétféle színt kell alkalmazni, a színváltás legfeljebb magasságban
(1,20-1,60 m) legyen. (Felületképzés, alkalmazott színek helyszíni művezetés során pontosítandók!)
Bútorok, berendezések:
Bútorokat a nyílt térben, de különösen a közlekedő sávokban elhelyezni nem szabad. A szülők által használt berendezésekhez biztosítani kell az akadálymentes hozzáférést, az 1,50x1,50 m szabad területet, és kerekesszékből való elérhetést. A bútorok között biztosítani kell 1,50x1,50 m szabad területet a kerekesszékkel történő manőverezéshez és a szabad hozzáférést. Lényeges, hogy a bútor színe kontrasztot képezzen a környezetével. az átadó szekrényeknél fontos, hogy kerekesszékesstül is tudja használni azokat. a polcok magassága max. 1,20 m lehet, és fogas max. 1,25 m magasan legyen elhelyezve. Az egyik pelenkázó asztal térdszabad kialakítású legyen, hogy kerekesszékkel alá lehessen gurulni, és az asztallap 85 cm magasságban legyen.
A szülőket fogadó iroda asztala térdszabad kialakítású legyen, azaz 75 cm magas, homloklap, keresztmerevítő nélküli, az asztallap szélétől visszahúzott lábakon áll, lekerekített élű. A helyiség úgy legyen berendezve, hogy a dolgozó a természetes fénnyel szemben legyen, jól látható, jól megvilágított helyen, ezzel lehetővé téve a szájról való olvasást a siketek számára. Az irodában az ajtó előtt és a bútorok közöttbiztosítani kell 1,50x1,50 m szabad területet a kerekesszékkel történő manőverezéshez.
Megvilágítás:
A javasolt világítási rendszer, olyan mennyezeti lámpatestek használata, melyek káprázás mentes és egyenletes megvilágítást biztosítanak. Célszerű több, szélesen világító, egyenletesen kiosztott lámpatesteket alkalmazni. Az udvar és a bejárat környezetének térvilágítását meg kell oldani homlokzatra szerelt lámpatestekkel és kandeláberekkel. A természetes megvilágításról gondoskodni kell, a napsütés miatti káprázás ellen árnyékolással kell védekezni. Reluxa alkalmazása nem javasolt. Az épületben minden kapcsolót és kezelőszervet, melyet a szülők és gyermekek is használhatnak egységesen 1,10 m magasságban és kontrasztos keretben kell elhelyezni!
Biztonság, tűzrendészet:
Biztonság tűzrendészeti szempontból figyelembe kell venni, hogy az akadálymentesített épületben fogyatékos személy is tartózkodhat, ezért tűz és egyéb veszély esetén gondoskodni kell biztonságos menekítésükről. Az épület földszintjéről, a menekülési útvonal közvetlenül a szabadba vezet. Az emeletről a menekítés biztonsági lifttel lesz lehetséges. A menekülési útvonalak egyértelműen követhetőek. A jelzések általában szemmagasságba kerüljenek, a járófelülettől 1,50 méterre. A fej feletti jelzések max. 2,20 m magasan legyenek. Az akadálymentes mosdóban riasztó vészjelző berendezés kiépítése szükséges, mely fény és hangjelekkel is figyelmeztet a veszélyre. A veszélyt a nemzetközileg elfogadott sárga villogó fény jelzi. A vészjelző a falon min. 1,50 m vagy az ajtó felett max. 2,20 m magasságban legyen.
Akadálymentes vizesblokk:
A épületben egy akadálymentes mosdó - WC lesz a szülők és vendégek részére. Ajtaja 90/195 cm szabad belméretű, küszöb nélküli, közvetlenül a közlekedőbe, kifelé nyílik. Az ajtó belső oldalán ajtóbehúzó kapaszkodóval felszerelt. Az ajtót kívülről az akadálymentes WC nemzetközi szimbóluma jelöli. A kapaszkodók a falfelülettől elütő, kontrasztos színűek lesznek. A WC mellett segélyhívó vészcsengőket kell elhelyezni, 0,30 és 0,90 m magasságban jól látható színben. A vizesblokk padlóburkolata csúszásmentes, matt greslap burkolat, 15-20 cm magas sötétebb árnyalatú lábazattal. Falburkolata matt felületű csempeburkolat. 90 cm magasságban egy sor, a lábazattal megegyező kontrasztos színű vezető sáv lesz kialakítva.
Berendezések:
A WC-csésze oldalról és szemből is akadálymentesen megközelíthető. 48 cm-es használati magassággal, beépített víztartállyal, hátsó kifolyással, a hátfalra konzolosan felerősítve készül. A kapaszkodók a fal felőli oldalon fix rögzítésű vízszintes és függőleges szárúak, míg a megközelítés felőli oldalon lehajthatóak lesznek, 75 cm magasságban elhelyezve. A toalettpapír-tartó falon lesz elhelyezve. A mosdó 85-90 cm magasságban lesz elhelyezve. A mosdókagyló konkáv peremkialakítású és dönthető lesz. Egykaros keverő csaptelep lesz beépítve, forrázásgátlóval ellátva. A bűzelzáró falba süllyesztett kivitelű, védőburkolattal. A mosdó melletti falon lesz elhelyezve a folyékonyszappan tartó és a kézszárító, 95cm-es magasságban. A mosdó fölött nagyméretű döntött tükör lesz, elhelyezési  magassága 105 cm.
Megvilágítás, kapcsolók:
A mennyezeti lámpatest kompaktfénycsöves típusú, 1 db készül, a helyiség közepén elhelyezve. Helyi megvilágítás lesz a tükör fölött állítható lámpával. A villanykapcsoló könnyen elérhető helyen és jól láthatóan lesz elhelyezve az ajtó mellett, 1,10 m magasságban, kontrasztos keretben.
Gyermek WC:
A tervezett gondozási egység vizesblokkjában az egyik gyermek WC-t úgy kell elhelyezni, hogy 90x120 cm szabad hely biztosított legyen szemből, lehetőleg mindkét oldalról és átlósan. Biztosítani kell kapaszkodó elhelyezésének lehetőségét. A kapaszkodó a gyermek szükségletéhez igazodva legyen kialakítva, általában 60cm magasság a megfelelő.
Információszerzés:
Információs táblák:
Az épület megközelítését segítik a jól látható, az épület rendeltetését közlő feliratok. Az épület fő homlokzatán az utcáról jól láthatóan, nagy betűkkel kiírva lesz az intézmény megnevezése, valamint az intézmény hivatalos címere a bejárat közelében, 0,90-1,80 m magasság között. A bejárat mellett információs tábla lesz az intézmény megnevezésével, nyitvatartásáról és egyéb információkról. A közlekedőben a bejárattal szemben, központi, jól látható helyen irányjelző, útbaigazító tábla lesz elhelyezve, a csoportszobák, az irodák, az elkülönítő, a lift és az akadálymentes WC irányát jelölve. Az irányjelző tábla mennyezetről függesztett lesz elhelyezési magassága min. 2,20 m. Az előtérben, a bejárat közelében, jól hozzáférhető helyen információs tábla(faliújság) lesz elhelyezve, melynek magassága 0,90 és 1,80 m között lesz. Erre a táblára tűzik ki a szülőket érintő információkat. A helyiségek bejárata melletti falon funkciójelző tábla lesz kihelyezve a helyiség megnevezésével. A táblákat az ajtók mellett, a kilincs felőli oldalon, 1,2-1,60 m közötti magasságban kell elhelyezni. A táblák és jelölések jó megvilágításához – ahol szükséges – helyi világítás alkalmazása szükséges. A síkírásos információk nagyméretűek (a betű nagysága min. 5 cm), egyszerű és talpnélküli betűtípussal (pl.Helvetica, Ariel) írottak legyenek, kontrasztos háttérrel. A tábla matt felületű legyen, tükröződésmentes. A táblán közölni kell az helyiség megnevezését és számát és az elérhető szolgáltatást, az irodánál a dolgozó nevét. A szöveges feliratokra jellemző, hogy azok legyenek rövidek, tömörek, lényegre törők és egyértelmű jelentésűek. Idegen szavak és mozaikszavak alkalmazása kerülendő. A feliratok talpnélküli betűtípussal írottak legyenek. Rövidebb szövegeknél a nagybetűk használata előnyösebb, hosszabb szövegeknél viszont kisbetűs írást célszerűbb alkalmazni. A funkciójelző információs táblákat Braille felirattal is el kell látni. A Braille feliratok az ajtók mellett, kb. 1,20 m magasságban legyenek elhelyezve. Értelmi fogyatékosok számára az információs táblákat egyszerű, könnyen érthető piktogramokkal is el kell látni. A funkcionális jelölés (színe, jelölése) az adott létesítményen belül, azonos információt hordozzon.
Információs technikai segédeszközök, ügyfélszolgálat:
Az intézmény hivatalos leveleit és faliújságon elhelyezett információkat a gyengénlátók részére nagyméretű és egyszerű stílusú betűkkel szükséges kinyomtatni. Vakok részére a hivatalos levelek, űrlapok Braille feliratozásúak legyenek. Értelmi fogyatékosok számára a levelek és űrlapok információi egyszerűen legyenek megfogalmazva, a mondatszerkesztés és a szöveg felépítése egyszerű legyen, kerülve az összetett mondatokat. A szakszavakat, idegen kifejezéseket kerülni kell. Feltételes módot ne használjunk. Az információ gondolatmenete logikus és követhető legyen, a megfogalmazásnál a választékosságra nem kell törekedni. Az írott anyag egyszerű betűtípussal legyen írva, semleges háttéren. Minimum 12-es betűméret és másfeles sortávolság legyen használva. A szövegszerkesztés balra zárt legyen.
Asztali nézet